Fa En دوشنبه 7 بهمن 1398 ساعت 21 و 38 دقیقه

چند نکته در انتخاب کارت عروسی

انتخاب کارت عروسی

قبل از برگزاری تشریفات عروسی ، عروس و دامادها همیشه دغدغه چاپ کارت عروسی و رساندن آن به دوستان و اقوام را دارند. شاید چاپ کارت عروسی به نظر ساده بیاید اما گاهی انقدر پیچیده می شود که روزها فکر عروس و داماد را به خود مشغول میکند.

دوشنبه 27 اسفند 1397 ساعت 14:15

قبل از برگزاری تشریفات عروسی ، عروس و دامادها همیشه دغدغه چاپ کارت عروسی و رساندن آن به دوستان و اقوام را دارند. شاید چاپ کارت عروسی به نظر ساده بیاید اما گاهی انقدر پیچیده می شود که روزها فکر عروس و داماد را به خود مشغول میکند.

امروزه تنوع کارت های عروسی بسیار زیاد شده و علاوه بر آن در جنس های مختلفی مانند حصیر ، کنف ف چوب و .. موجود می باشد و اکثرا با نگین ، ربان و ... تزئین می شوند.

سلیقه ها برای انتخاب کارت عروسی متفاوت است . شاید بعضی از زوج ها فقط کارت را برای اطلاع رسانی آدرس و عروسیشان بخواهند و برای ان هزینه زیادی نپردازند. اما این را بدانید که کارت عروسی نشانه سلیقه ی زوجین است و حتی اگر احتمال آن را بدهیم که یک نفر آن را آرشیو کند باید به نوع کارت عروسی توجه کنیم.

تعیین سبک عروسی :

هنگامی که مکان و زمان عروسی خود را تعییت کردید در نهایت سبک عروسی شما نیز معلوم می شود در نتیجه می توانید بگویید که عروسی شما رسمی یا غیر رسمی ، کلاسیک ، مدرن ، مجلل و یا ساده است. و با توجه به آن سبک کارت دعوت خود را انتخاب کنید.

کارت عروسی زیبا

مشخص کردن تم جشن عروسی :

معمولا رنگ سفید ، کرم ، شیری یا صورتی ملایم برای کارت و رنگ مشکی یا طلایی برای متن دعوتنامه ی جشن های رسمی بسیار مناسب می باشد. اما اگر می خواهید تم رنگ عروسی شما در همه جا به کار برده شود می توانید از آن در کارت عروسی خودتان نیز استفاده کنید. البته ترکیب رنگی را انتخاب کنید که متن موجود در آن خوانا باشد.

استفاده از شعر زیبا :

یک تکه شعر زیبا در قسمتی از کارت دعوت به زیبایی هرچه تمام تر آن اضافه می کند. شعر اگر کوتاه باشد بهتر است اما توصیه می شود از اشعار شاد ، سرزنده و غیر تکراری و بکر استفاده شود که دعوت شدگانی که کارت عروسی را بدست میگیرند خواندن شعر برای آنها تازگی داشته باشد و در عین حال آنها جذب خود کند.

تعین شکل و اندازه کارت :

هرچند کارت های مستطیل شکل رواج بیشتری دارند ولی برخی از عروس ها و دامادها از کارت های مربعی ، مثلثی و دایره شکل نیز استفاده می کنند. برخی از کارتها نیز به شکل های دلخواه به صورت ذوزنقه یا اشکال مختلف دیگر برش می خورند و زیبا هستند.

استفاده از فونت ها و رنگ های زیبا :

متنی که بر روی کارت دعوت عروسی چاپ می شود باید با خط خوانا زیبا باشد . اگر تکه شعر بر روی کارت چاپ شده است بهتر است از فونت های تزئینی همچون خط نستعلیق استفاده شود. برای قسمتی که زمان و مکان مهمانی مشخص شده است ، خط های خوانا مناسب تر هستند.

رنگ کارت عروسی :

از زمان های قدیم رسم بر این بوده است که تم عروسی ، رنگ های روشن و نزدیک به سفید باشد به همین دلیل کیف و کفش و لباس و کارت عروسی را نزدیک به این رنگ انتخاب می کنند و کارت هایی که رنگ های تند دارند جلوه خوبی ندارند.

جنس کاغذ و تزئین کارت عروسی :

کارت عروسی از کاغذ است . برخی کاغذها گران قیمت ترند که ممکن است روغنی ، چرم و ... باشند. در مقابل استفاده از اشیاء کوچک تزئینی برای کارت عروسی زیبایی آن را دو برابر می کند.

کارت عروسی

خوانا بودن نوشته های کارت :

زمانی که رنگ و مدل کارت را انتخاب می کنید حتما خوانا بودن متن را هم مد نظر بگیرید زیرا هدف از ارسال کارت دعوت در اختیار گذاشتن اطلاعات کارت شامل تاریخ و مکان برگزاری جشن است. در نتیجه از نوشتن رنگ روشن روی زمینه روشن و رنگ نوشتاری تیره روی زمینه تیره خودداری کنید. انتخاب متن کارت عروسی یکی از مهم ترین کارهاست.

نوشتن نام مهمان ها بر پشت کارت دعوت :

چنانچه می خواهید نام مهمانان جشن عروسی تان را به صورت دستی بنویسید ، حتما از کسی که دستخط خوبی دارد بخواهید این کار را برای شما انجام دهند تا چیزی از زیبایی کارت دعوتتان کم نشود.

توجه به اعیاد و مناسبت ها :

اگر برگزاری عروسی در اعیاد مذهبی و یا مناسبت های خاص برگزار می شود ، می توان در کارت دعوت به این موضوع اشاره کرد. برای مثال اگر روز عروسی مصادف با تولد یکی از ائمه اطهار است ، استفاده از یک بیت شعر در وصف آن امام می تواند کارت عروسی را برای مهمان ها جذاب تر کند.

چک کردن متن قبل از چاپ :

بعد از چاپ اولین نمونه حتما آن را مطالعه کنید تا اشکالات نوشتاری و املایی در آن وجود نداشته و تاریخ و آدرس دقیق و درست وارد شده باشد زیرا در صورت اشتباه باید هزینه ای اضافی برای ساخت کلیشه جدید بپردازید.

زمان خرید کارت عروسی :

بعد از آنکه زمان و مکان عروسی تعیین شد باید برای سفارش کارت بروید. معمولا تالارها بیست روز قبل از مراسم کارت های ورودی را تحویل می دهند و شما زمان کافی برای پخش کردن کارت ها دارید. این را نیز بدانید که برای آن گروه از مهمان هایی که به برنامه ریزی و سر وقت بودن اهمیت می دهند به موقع تحویل دهید.

کارت عروسی جدید

چند اشتباه که در زمان انتخاب کارت عروسی مرتکب می شوید :
  1. مدل کارت عروسی : بعضی عروس خانم ها سعی می کنند تا مدل جزئیات زیادی را به کارت عروسی خود اضافه کنند. این کار تاحدی باعث زیباتر شدن کارت دعوت می شود اما زیاده روی در این کار باعث می شود تا نوشته های کارت به چشم نیاید.
  2. تعداد کارت عروسی : یکی از اشتباهاتی که عروس و دامادها در این زمینه انجام می دهند این است که کارت عروسی را به تعداد کم تهیه می کنید. سعی کنید همیشه 10% بیشتر از تعداد مهمانان تان کارت تهیه کنید در این حالت هیچ گونه نگرانی بابت کم آمدن کارت برای مهمانان از قلم افتاده ندارید.
  3. دو سه هفته قبل از عروسی کارت ها را پخش نکنید: در اینصورت مهمانان فراموش خواهند کرد که این هفته به عروسی شما دعوتند. سعی کنید یک هفته قبل از عروسی کارت دعوت را به دست مهمانان برسانید.
  4. یادتان باشد که برای هر خانواده یک کارت کافی است: قرار نیست برای هر فرد یک کارت بدهید . در سفارش کارت عروسی تعداد خانواده ها را بشمارید نه تعداد افراد.
  5. کارت ها را دوباره بخوانید تا غلط املایی نداشته باشند: از دوستان یا سایر افراد خانواده بخواهید تا کارت ها را بعد از نوشتن بخوانند زیرا ممکن است خودتان متوجه اشتباهات آن نشوید.

انتخاب کارت عروسی با هزینه مناسب :

نکته مهم در انتخاب کارت عروسی هزینه آن می باشد . کاغذهایی که ضخامت بالایی دارند و به اصطلاح گرم بالا هستند هزینه بالاتری دارند. کاغذهای پنبه ای و براق نیز گران تر هستند و همچنین استفاده از فونت های برجسته نیز هزینه تمام شده را زیاد می کند. پس برای داشتن کارتی زیبا با هزینه مناسب به این نکات توجه کنید.

نحوه ارسال کارت های دعوت به چه صورتی باید باشد ؟

رسم قدیمی بر این موضوع بود که عروس و داماد خودشان به خانه تک تک افراد می رفتند و آنها را دعوت می کردند و کارت را تحویلشان می دادند. اما امروزه به دلیل مشغله زیاد تحویل کارت ها با مشکل مواجه شده و برای دعوت فامیل و دوستان راه دور و شهرستانی از پست پیشتاز استفاده می شود.

سفارش کارت :

معمولا سفارش مجدد کارت هزیه بیشتری از سفارش تعداد زیادتر کارت دارد. پس تعدادی کارت بیشتر از مهمانانتان سفارش دهید تا اگر کسی را از قلم انداخته بودید متحمل هزینه زیادتری نشوید یا اگر کارتتان خراب شد نگران کم آمدن کارت ها نباشید.

انواع مدل کارت عروسی

کارت عروسی ترکیه ای

این مدل کارت عروسی بصورت ساده و با طرح هایی از گل است. نام های عروس و داماد بصورت درشت در وسط آن نوشته میشود.

انتخاب کارت عروسی

کارت عروسی ساده و شیک

 

کارت عروسی

 

کارت عروسی بادکنک

این کارت عروسی به شکل یک بادکنک است که میهمانان دعوت شده با باد کردن آن میتوانند اطلاعات برگزاری مراسم عروسی را روی بادکنک ببینند.

کارت عروسی بادکنک

کارت عروسی بادکنک

 

کارت عروسی چوبی

جنس اغلب کارت های عروسی از مقواست در بین کارت های عروسی چوبی بودن جنس آن باعث تفاوت با بقیه کارت ها میشود. همچنین کارت عروسی چوبی  یادگاری مراسم عروسی شما خواهد بود.

کارت عروسی چوبی

 

کارت عروسی قوطی

این کارت عروسی یک قوطی است که درون آن برگه ای قرار دارد شامل متن اطلاعات مراسم عروسی، این قوطی ها در انتهای عروسی از ماشین عروس آویزان میشود که سبک استفاده از این نوع کارت مناسب عروسی های کلاسیک است.

 

کارت عروسی جدید

 

انواع کارت عروسی

 

کارت عروسی عروس و داماد

این مدل از کارت عروسی به شکلی است که در آن از مدل لباس عروس و داماد استفاده میشود، این کارت مناسب مراسمی است که تم عروسی لباس عروس و داماد است.

انتخاب کارت عروسی

 

انتخاب کارت عروسی

تعداد بازدید : 724

ثبت نظر

ارسال